Home
Nagłówek
Scroll
   Jesteś tu: ZSR CKP ›› Siatkarskie Ośrodki Szkolne » Co to są SOS?

Co to są
Siatkarskie Ośrodki Szkolne (S.O.S.)

Siatkarskie Ośrodki Szkolne to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To pionierskie i innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie ruszyło 1 września 2012 roku, w 127 szkołach w Polsce - 32 liceach i 95 gimnazjach, z udziałem 207 nauczycieli.
Najistotniejszą częścią projektu było powołanie 32 żeńskich i męskich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie. Na każdy Ośrodek składają się trzy szkoły gimnazjalne i jedna ponadgimnazjalna, w których szkoleni są uczniowie z klas 1-3. Łącznie systemem szkolenia objętych zostało 3035 młodych siatkarek i siatkarzy.
W ramach programu każdy Siatkarski Ośrodek Szkolny został zaopatrzony w nowoczesny sprzęt treningowy, sfinansowano także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry szkoleniowej oraz system rozgrywek pomiędzy szkołami, które zakwalifikowały się do programu.
Do pracy przy projekcie powołani zostali koordynatorzy, którzy nadzorują program w poszczególnych województwach. Narzędziem wspomagającym pracę nauczycieli i koordynatorów jest system raportowania na platformie internetowej mlodziezowasiatkowka.pl. Dzięki któremu nauczyciel prowadzi zajęcia w ramach zunifikowanego programu szkolenia. Co najważniejsze, platforma ułatwia także wymianę doświadczeń związanych z wdrażaniem planów szkoleniowych S.O.S. między zaangażowanymi w projekt osobami.

W ramach platformy z planów i konspektów lekcji WF w zakresie siatkówki dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą korzystać wszyscy nauczyciele i trenerzy. Dostępne są także materiały dydaktyczne, w tym książki autorstwa najlepszych trenerów polskich i zagranicznych.
Program S.O.S., jako pierwszy tego rodzaju ogólnopolski projekt, wpisuje się w strategię rozwoju sportu powszechnego, poprzez m.in. przesunięcie części środków ze sportu wyczynowego na sport powszechny, zwiększenie godzin obowiązkowego WF w szkołach, czy wykorzystanie istniejącej infrastruktury sportowej do popularyzacji sportu powszechnego.
Szczególną wartością programu jest jego upowszechnianie połączone z wyrównywaniem szans zarówno dla nauczycieli, jak i młodych siatkarzy i siatkarek.
Elementem składowym programu są Siatkarskie Ośrodki Szkolne. Powołane z inicjatywy PZPS przy współpracy z samorządami terytorialnymi pod koniec sierpnia 2012 r., skupiają one szerokie grono tych uczniów, którzy w siatkówkę grają na wyższym poziomie i uczęszczają do klas siatkarskich. W skład S.O.S. wchodzą trzy klasy ze specjalizacją siatkówki z trzech gimnazjów oraz jedna szkoła z terytorialnie nieodległego liceum, tak by możliwa była współpraca struktur i nauczycieli, a uczniowie po zakończeniu gimnazjów mogli kontynuować edukację siatkarską w liceum bliskim ich miejscu zamieszkania.
O tym, jak ważne i wielkie jest to przedsięwzięcie, niech świadczą liczby. W 2012 roku w projekcie na terenie 16 województw w ramach 32 S.O.S. uczestniczy: 128 szkół, 288 nauczycieli, 5000 uczniów, 4 koordynatorów regionalnych, 31 koordynatorów S.O.S., 32 lekarzy i 32 fizjoterapeutów. Ponadto w 500 szkołach ponadpodstawowych w Polsce istnieją sportowe klasy siatkarskie. Program w ramach Siatkarskich Ośrodków Szkolnych obejmie docelowo 7680 uczniów i 384 nauczycieli wychowania fizycznego.

Menu prawe

Dziś jest:

Imieniny obchodzą:Menu prawe dolne
   
   

   Szkołę wspierają:
Omega Clean
Eko Export
SaMASZ
Gabinet Kosmetyczny Iwona Dowgiert
Kaja Sport

  
Młodzieżowa Akademia Siatkówki
Młodzieżowa Akademia Siatkówki
   
Stopka Copyright © 2000-2021 Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku